Jaki typem turysty jesteś?

1. TURYSTYKA BIZNESOWA

Rozumie się przez to osobę, która podróżuje w celu wykonywania pracy i czynności zawodowych i kontynuuje ją w godzinach pracy.

Turyści biznesowi mogą angażować się w działalność podstawową, która obejmuje spotkania, konsultacje lub inspekcje, oraz działalność dodatkową, taką jak zakupy, zwiedzanie lub spożywanie posiłków.

2. TURYSTYKA MIEJSKA

Jest to przykład rodzaju turystyki, która cieszy się największą popularnością wśród podróżników. Turystyka w miastach w ostatnich latach bardzo się rozwija ze względu na kilka czynników. Z jednej strony wygoda ośrodków miejskich i łatwość bezpośredniego przelotu do głównych miast sprawiają, że jest to jeden z powodów krótszych podróży. Z drugiej strony, łatwość znalezienia różnych rodzajów zakwaterowania, aby zaspokoić wszystkie gusta, a jednocześnie nieskończone możliwości rekreacji.

3. ZRÓWNOWAŻONA TURYSTYKA

Z pewnością słyszeliście zdanie „”weź tylko wspomnienia i zostaw tylko swój ślad””, otóż jest ono ściśle związane ze zrównoważoną turystyką. Ci podróżnicy są świadomi ekologicznie i chcą, aby ich wakacje miały jak najmniejszy wpływ na środowisko.

4. TURYSTYKA PRZYRODNICZA

Ściśle związana z naturą. Kiedy podróżnik chce poznać naturalne krajobrazy, daleko poza miastami. W ramach tego głównego rodzaju turystyki występują inne. Na przykład ekoturystyka, związana z obszarami chronionymi, takimi jak park narodowy czy rezerwat biologiczny.

Do tej kategorii można zaliczyć również turystykę wiejską, gdyż jest ona realizowana z dala od ośrodków miejskich, w małych miejscowościach, w których występuje bardziej bezpośredni kontakt z naturą. Wreszcie, chcieliśmy włączyć do tej kategorii agroturystykę, rodzaj turystyki, która jest w fazie wzrostu. Związane jest to z wizytami w winnicach lub gospodarstwach rolnych w celu poznania procesu produkcji żywności.

5. TURYSTYKA NARODOWA

Turystyka krajowa to taka, która odbywa się w kraju, w którym mieszkasz, natomiast turystyka międzynarodowa to taka, która odbywa się w kraju innym niż ten, w którym mieszkasz.

6. TURYSTYKA GASTRONOMICZNA

Ten typ turysty podróżuje do konkretnego kraju, aby odkryć jego gastronomię i kulinaria. Rozkoszowanie podniebienia nowymi smakami, poznawanie kultury danego kraju z innego punktu widzenia i próbowanie każdej nowej potrawy to cel tego typu podróżnika. Istnieją również specyficzne szlaki gastronomiczne, na przykład szlak winny, szlak serowy, szlak alkoholowy itp.

7. TURYSTYKA PRZYGODOWA

Zgodnie z koncepcją UNWTO turystyka przygodowa związana jest z typem turystyki, która odbywa się w miejscach docelowych o specyficznych cechach i jest zwykle związana z aktywnością fizyczną.  Na przykład takie aktywności jak alpinizm, wspinaczka, skoki na bungee, rafting, canyoning itp. Turystyka przygodowa nie odbywa się tylko w środowisku zewnętrznym, ale może być również realizowana w pomieszczeniach zamkniętych. Opcje spędzenia czasu nad morzem bałtyckim w myśl turystyki przygodowej poznasz tutaj: https://emrzezyno.pl/morze-baltyckie-przyciaga-jak-magnes-aktywne-spedzanie-czasu-nad-polskim-morzem